Nemrégiben egy cikket olvastam a Nők Lapja café oldalon a magyarországi nyelvvizsgázásról. A következő részre kaptam fel a fejem, figyelj:

„Tizenhat év, öt tanár, több mint ezer ráfordított óra angoltanulás után tavasszal kétszer is megbuktam a vizsgán – írja Krisztián az egyik fórumon. – Az első, márciusi vizsga előtt egy hónapig magánórákat vettem egy felkészítő tanfolyam árának duplájáért. A vizsga előtti héten a sok feladatsor között megoldottam egy Euro tesztet is, 70-100% közötti eredményekkel. Különösebb izgalom nélkül mentem vizsgázni, a feladatokat egészen könnyűnek találtam, így felszabadultan jöttem ki a vizsgáról. Egy hónap múlva jött a hideg zuhany: mindössze 49%-os lett az összeredményem, és még az erősségemnek számító olvasott szövegértés is csak 59%-ra volt elég. Mivel a diplomához kellett volna a nyelvvizsga, azonnal bejelentkeztem a májusi vizsgára. Egyedül folytattam a felkészülést, de a nyugalmam odalett. A vizsga után egyáltalán nem voltam már optimista, és valóban: 48%-ot sikerült elérnem. Ami érdekes volt, az első szóbelin mindent értettem, 44%-os lett. A második szóbelin nem értettem a vitarész témáját, ezzel együtt 48%-ot értem el. A lényeg: buktam két vizsgát, közel százezer forintot a felkészüléssel és a vizsgadíjakkal, rengeteg időt, a diplomámat és az önbizalmamat. Ezek után fogalmam sincs, mit tehetnék még, hová mehetnék vizsgázni, és ki tudna felkészíteni úgy, hogy ne kelljen újabb vagyonokat kockáztatnom.”

Ha annyiszor lenne 5 forintom ahányszor ezt hallottam, már több millió csücsülne a számlámon... Sajnos nem lehetetlen, hogy ez megtörténik. Olyanról is hallottam, aki hatszor próbálta újra...?!?!?! Aztán abbahagyta az angoltanulást, mert megutálta az egészet. Nem csodálom!

Összeszedtem azokat a dolgokat, amik miatt rendszerint elbuknak a vizsgázók:

1. "Tudok angolul, akkor biztosan átmegyek a nyelvvizsgán is simán. Nem kell nekem felkészülni." Hát ez egy nagy butaság. Az hogy tudsz angolul és hogy tudsz nyelvvizsgázni az kettő különböző dolog. Ha sikerül lenyelvvizsgnáznod, nem biztos, hogy jól tudsz angolul, nem biztos, hogy az életben sikerül eladnod magad, vagy egy interjún jól megfelelned. De fordítva is igaz. Lehet, hogy tök szuperül tudsz angolul, éltél kint Angliában 5 évet, hazajössz és megbuksz a vizsgán. Miért van ez? Azért, mert a vizsga nem arról szól, hogy hú de nagyon jól tudsz te angolul, hanem arról, hogy azokat a nyelvvizsga technikákat jól tudod-e alkalmazni és hogy mennyire vagy rutinos.

2. "2 éve tanulok angolul. Már tuti átmennék a vizsgán." Az, hogy két éve tanulsz angolul az semmit nem jelent. Ha heti 10 órában tanulsz már 2 éve, akkor illene már elmenni nyelvvizsgázni, de ha heti 1 órában tanulsz, és mondjuk minden 2. héten elmarad az angol órád, akkor az semmit nem jelent. Ne azt nézd, hogy hány éve tanulsz angolul, hanem hogy hány órát tanultál le. És minden ember más, tehát valakinek elég egy év intenzív tanfolyam, vagy 10 hónap. Nekem volt egy olyan diákom, aki nulláról kezdte és 10 hónap után, heti 10 órát tanultunk együtt a nyelviskolámban és középfokú nyelvvizsgán 75%-ot ért el. Tehát mindenki más, szóval adjál időt magadnak.

3. "De hát én annyi féle feladatsort gyakoroltam!!!" Hát ez lehet, hogy igaz, de ha te mondjuk TELC nyelvvizsgára mész, akkor mi a fenéért gyakorolsz az EURO nyelvvizsgára? Tehát annak a nyelvvizsgának a feladatsorait és feladattípusait gyakorold, amire készülsz, mész.

4. "Pedig jártam felkészítő tanárhoz / nyelvtanfolyamra." Nem akarok senkit sem megbántani, de sok kókler van. Biztos te is találkoztál már ilyennel. Bizonyosodj meg róla, hogy a tanár tényleg fel tud készíteni arra a nyelvvizsgára, van benne rutinja, tapasztalata, vagy ha ajánlottál, hallottál róla. Hogy ha az első 2 óra után érzed, hogy valami sántít, akkor érdemes ott hagyni a tanárt is meg a tanfolyamot is. Nyilván a nyelvtanfolyamnál problémásabb, mert befizetted, szerződést írtatok, nem kapod vissza a nyelvtanfolyam árát, stb. De ha egy jó nyelviskolát fogsz ki, akkor vissza fogják adni a pénzedet. Mi például 100%-os garanciát vállalunk, azt mondjuk, hogy ha az első 2 óra nem tetszik, akkor szólj, és visszaadjuk az egész összeget, beleértve a 2 órát is, amit már letanultál. Szóval keress olyan nyelviskolát, ahol garanciát vállalnak a tanfolyamaikért.

5. "Megtanultam az összes nyelvtani szabályt, de mégsem sikerült. Miért?" Mert a nyelvvizsga nem a nyelvtani szabályokról szól, kizárólag nem arról szól, hanem a szókincsedről. Minél nagyobb a szókincsed, annál nagyobb sikerrel tudod majd letenni a nyelvvizsgát. Nem feltétlenül attól, hogy milyen tökéletesen, helyesen beszélsz, és formálod a mondatokat.

6. "Írtam valamit a levélbe, ami szerintem jó lesz." Háttttööö... Rengeteget próbanyelvvizsgáztatunk gimnáziumokban is, az érdi nyelviskolámmal, és ott rendszeresen próbanyelvvizsgát tartunk a helyi gimiknek és szakközépiskoláknak és teljesen le voltam döbbenve, hogy amikor - minden évben - levélírásra került a sor, 20 diákból 18 ült a levél fölött és azt sem tudta, hogy mihez kezdjen. Tehát ez az a pont a nyelvvizsgán, amit nagyon szigorúan vesznek, nagyon nagyon sok formai követelménye van. Ha ezt nem tanulod meg, akkor szinte biztos, hogy el fogsz bukni.

7. "Nem vagyok jártas a témában." Semmi probléma nincsen. Ez az életkorodból vagy az érdeklődési körödből is adódhat. Ha mondjuk környezetvédelem a téma és nem vagy nagyon jártas benne, akkor semmi gond, ha ki tudod magad vágni és általánosságban beszélsz róla, akkor el fogják nézni ezt a nyelvvizsgán. De ha egy szót nem beszélsz, mert leblokkolsz: "Miről beszéljek? Mi az az üvegházhatás???Mi a fene ez??" Próbálj általánosságban beszélni a témáról, ha nem vagy jártas benne, legyél élelmes.

8. "Nem hallottam jól a magnót." Ugye a TELC nyelvvizsgán nem labor van, hanem egy teremben egyetlen egy magnóval a terem elején fogják ezt lejátszani nektek. Ha esetleg ki van nyitva az ablak, olyanra is volt példa, pl. az egyik ismerősöm elment felsőfokú nyelvvizsgázni és az iskola egy vasútállomás mellett volt, szerinted mennyit hallott belőle? Semennyit. Szóval nyugodtan szólj a felügyelő tanárnak, aki bent van, hogy csukjátok be az ablakot vagy hangosítsa fel. Ezt kötelessége megtenni és minden felügyelőtanárnak és vizsgáztatónak kötelessége stresszmentes légkört biztosítani, úgy hogy erre nyugodtan megkérheted. A másik pedig az, hogy itt is legyél élelmes. Az egyik diákunk kb. 2 hónapja ment nyelvvizsgázni, sikerült is neki egyébként, és azt mondta, hogy neki baj van a hallásával, hadd üljön előre :D Ez egyáltalán nem csalás, szerintem teljesen jól csinálta :D Sokszor ültetési sorrend van, de ha van rá lehetőséged, akkor üljél előre és esetleg bemondhatod ezt, hogy nem jó a hallásod és szeretnél előre ülni :D és előre fogsz ülni :D

9. "A barátnőmnek könnyebb volt a vizsgája. Nekem meg brutál nehéz... Ez szerencse kérdése is." Az az igazság, hogy az Európai Referencia Keretben meghatározott nyelvi szinteknek megfelelően alakítják ki a nyelvvizsgákat, tehát ezek előírt készségek alapján választják ki, állítják össze a vizsgát. Viszont ez tény, hogy sokszor tök könnyű a vizsga, másoknak meg nehéz. Ez azért van, mert emberek vagyunk, a vizsgáztatók és összeállítók is emberek és azért becsúsznak, nem feltétlenül hibák ezek, de olyan dolgok, amiket ugye nem tudsz befolyásolni. Ilyesmire gondolok, hogy rosszul érzed magad vagy beteg vagy, nyilván rosszabbul fog sikerülni valószíűleg a vizsga. Vagy aki összeállítja a vizsgát például, rossz napja van és siet, akkor "áááá ezt kiválasztom, jó lesz" igazából nem nézi meg alaposan azt a szöveget. Nyilván double checkolják, meg egy másik vizsgáztató is átnézi, de mindig csúszhat valamilyen hiba a számításba. Egyébként a tapasztalataim alapján, amit írtam az előző cikkben, előző anyagban, hogy mikor könnyebb a vizsga. Semmilyen tudományos vagy hivatalos forrásom nincsen erről, de a tapasztalataim alapján - 8 éve készítek fel TELC nyelvvizsgára diákokat - amikor jön az érettségi, felvételi, államvizsga, mondjuk ez a márciustól májusig, ezeket mindig megnehezítik. Azért nehezítik meg, mert jó magyar ember révén: "hát tegyük nehézre, mert akkor megbukik és jönnie kell még egyszer és még fizet" Sajnos tényleg benne van a pakliban és most lehet páran haragszotok rám vagy azt mondjátok, hogy nincs igazam, de sajnos a pénz beszél: Money talks. Ezért néha nehezebbre csinálják, hogy újra kelljen menni a vizsgázóknak. És mivel nekik muszáj, hogy meglegyen a nyelvvizsga, úgy is ki fogják fizetni a következő 30 pár ezer forintot. Elég gusztustalan, de sajnos így működik a világ....

10. "Nincs ötletem." Ez elég nagy probléma. Például olyanoknál zavarba jöttek a vizsgázók, mikor vizsgáztattam, megkértük, hogy szervezzen mondjuk egy szülinapi partit, ugye a 2 vizsgázó együtt szervezzen egy szülinapi partit a barátjuknak és még úgy is, hogy 20 perc felkészülési idejük volt, egyszerűen leizzadtak, bepánikoltak, zavarba jöttek és nem tudtak róla beszélni. Hát azért ez egy alapvető mindennapi téma szerintem, úgyhogy csak rizsázz, beszélj róla. Nem kell tökéletesnek lennie, nem kell, csak rizsázzál és beszélj bármi a témához kapcsolódóról vagy általánosságban. Szóval ez az a 10 pont, amiért általában elbuknak a vizsgázók. Próbáld ezeket kiküszöbölni és akkor tuti sikerül a vizsgád. Hamarosan találkozunk!

Szép napot :)

Még nem vagyunk barátok Facebookon?:) Gyere és lájkold az oldalam, hogy ne maradj le semmiről!

https://www.facebook.com/telctimi

A bejegyzés trackback címe:

https://telcnyelvvizsga.blog.hu/api/trackback/id/tr426395407

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása